Jaka jest dotacja do pompy ciepła? Informacje i porady dotyczące uzyskania dofinansowania

Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie, pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji ogrzewanie domu czy podgrzewanie wody. Co więcej, możemy liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. W przypadku dotacji do pompy ciepła, różne rodzaje dofinansowania, zarówno na etapie zakupu, jak i instalacji, mogą ułatwić podjęcie decyzji o inwestycji. W tym artykule dowiesz się więcej na temat dostępnych form dofinansowania i jak je uzyskać.

Formy dofinansowania do zakupu i instalacji pompy ciepła

Zastanawiasz się, jaka jest dotacja do pompy ciepła? W Polsce istnieje kilka programów dofinansowania, które mogą Ci pomóc w sfinansowaniu inwestycji w nowoczesne i ekologiczne źródło energii, jakim jest pompa ciepła. Są to przede wszystkim: Program Priorytetowy Termomodernizacja i Remonty, Program Czyste Powietrze oraz program pożyczek na cele termomodernizacyjne i remontowe oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kolejną możliwością wsparcia finansowego mogą być dotacje oferowane przez lokalne samorządy, które promują proekologiczne rozwiązania.

Program Priorytetowy Termomodernizacja i Remonty

Pierwszym programem, o dofinansowanie z którego może ubiegać się właściciel domu jednorodzinnego lub mieszkania, jest Program Priorytetowy Termomodernizacja i Remonty implementowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie obejmuje instalację pompy ciepła, jako jedno z projektów związanych z termomodernizacją. Program zakładałą dofinansowanie w formie dotacji, której wysokość może wynieść nawet do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Aby skorzystać z tego rodzaju wsparcia, należy zgłosić się do właściwej instytucji regionalnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Program Czyste Powietrze

Kolejnym programem, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła, jest program Czyste Powietrze. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wsparcie inwestycji w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach tego programu, możesz skorzystać z dotacji na zakup i montaż pompy ciepła nawet do 60% kosztów kwalifikowanych, z możliwością zwiększenia do 70% dla osób posiadających status emeryta lub rencisty. Aby otrzymać dofinansowanie, powinieneś zgłosić się do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej z wnioskiem o dofinansowanie.

Program pożyczek BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje atrakcyjne pożyczki na cele termomodernizacyjne i remontowe. W ofercie BGK znajdują się pożyczki, które mogą zostać przeznaczone na zakup i montaż pomp ciepła, przy relatywnie niskim oprocentowaniu. Warto jednak pamiętać, że to dofinansowanie nie przyjmuje formy dotacji, lecz pożyczki, którą trzeba będzie spłacić w przyszłości.

Dotacje lokalne ze strony samorządów

Wiele samorządów w Polsce prowadzi własne programy dofinansowań dla lokatorów inwestujących w pompy ciepła. Warto sprawdzić, czy w Twoim regionie także obowiązuje taki program. Dofinansowanie oferowane przez samorządy zwykle wynosi od 20 do 40% wartości inwestycji, a w niektórych przypadkach nawet więcej.

Jak uzyskać dofinansowanie

Aby ubiegać się o dotację na zakup i montaż pompy ciepła, należy zgłosić się do odpowiednich instytucji z odpowiednim wnioskiem i przedstawić niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o dochodach czy kosztorys inwestycji. Niemniej jednak, warto pamiętać, że każdy z opisanych programów dofinansowania może mieć swoje własne, specyficzne wymagania, więc zawsze warto dokładnie zapoznać się z regulaminem danego programu oraz porozumieć się z odpowiednią instytucją. Najlepszą ścieżką jest odwiedzenie strony internetowej danego funduszu czy samorządu, a także skontaktowanie się z nimi osobiście w celu uzyskania aktualnych i konkretnej informacji.

Możliwości dofinansowania do zakupu pompy ciepła w Polsce

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest dotacja do pompy ciepła, warto wiedzieć, że w Polsce istnieje kilka opcji wsparcia finansowego. Są to przede wszystkim:

  • Program Priorytetowy Termomodernizacja i Remonty, gdzie dotacje mogą wynieść nawet do 45% kosztów inwestycji,
  • program Czyste Powietrze, w którym możliwe jest dofinansowanie do 60% kosztów kwalifikowanych, z opcją zwiększenia dla emerytów i rencistów,
  • program pożyczek BGK na cele termomodernizacyjne i remontowe z atrakcyjnym oprocentowaniem,
  • oraz dotacje lokalne oferowane przez samorządy, zwykle wynoszące od 20 do 40% wartości inwestycji.

Aby ubiegać się o takie wsparcie finansowe, należy zgłosić się do właściwych instytucji z odpowiednim wnioskiem oraz przedstawić niezbędną dokumentację. Ważne jest dokądne zaznajomienie się z regulaminami poszczególnych programów i skontaktowanie się z odpowiednimi funduszami czy samorządami w celu uzyskania najświeższych informacji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Ile się czeka na dotacje “Mój Prąd” – aktualne informacje i terminy

Ile się czeka na dotacje “Mój Prąd” – aktualne informacje i terminy

Czy wiesz, że program “Mój Prąd” oferuje dodatkowe wsparcie

Next
Jaki piec wybrać, aby dostać dotację? Poznaj możliwości wsparcia finansowego na inwestycje grzewcze

Jaki piec wybrać, aby dostać dotację? Poznaj możliwości wsparcia finansowego na inwestycje grzewcze

Rozważasz wymianę starego pieca na nowoczesny i bardziej ekologiczny?

You May Also Like