Kwiaty z nasion – jakie gatunki warto posadzić?

Samodzielny wysiew kwiatów z nasion to nie tylko źródło satysfakcji dla ogrodnika, ale też sposób na spore oszczędności. Hodowanie roślin od nasion po piękne kwiaty i obserwacja ich wzrostu jest fascynującym zajęciem, zwłaszcza gdy są to gatunki niedostępne na rynku w postaci sadzonek. Pozwoli to na stworzenie oryginalnego ogrodu.

Jakie są zalety wysiewu nasion kwiatów?

Gwarancją pięknych roślin w ogrodzie jest zaopatrzenie się w nowe nasiona każdego roku. Świeże  nasiona kwiatów cechuje największa siła kiełkowania, z kolei ich wysiewanie zgodne z zasadami pozwoli uzyskać zdrowe sadzonki najwyższej jakości. Kwiaty uzyskane z nasion są nie tylko doskonałą i w pełni naturalną dekoracją, ale pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję: wabią pszczoły, które zbierają nektar i są w stanie produkować drogocenny miód. Wiele gatunków kwiatów jak np. nasturcje, nagietki i aksamitki odstraszają komary, z kolei znane i lubiane aksamitki chronią przed mszycami, chrabąszczami i nicieniami.

Jakie rośliny jednoroczne wybrać do ogrodu?

Nasz klimat stwarza warunki do uprawy naprawdę sporej ilości kwiatów, które cechują się wyjątkową urodą, ciekawą kolorystyką, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. Wśród szerokiej gamy kwiatów jednorocznych wyróżniają się:

  • aksamitki

Popularne rośliny jednoroczne, bardzo łatwe w uprawie i odporne na suszę. Występują w różnych odmianach kolorystycznych i wyróżniają się długim okresem kwitnienia (od czerwca do października).

  • astry

Przepiękne kwiaty, których nasiona warto wysiać w ogrodzie oraz w skrzyniach. Dobrze znoszą okresy suszy i nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Mnogość kształtów i kolorów pozwala na stworzenie unikatowych rabat o wyjątkowym wyglądzie.

  • cynie

Kwiaty przepiękne, ale bardziej wymagające. Potrzebują stanowisk ciepłych i słonecznych, osłoniętych od wiatru. Konieczne jest ich podlewanie, zwłaszcza w okresie suchego lata. Liczne odmiany kolorystyczne upiększą każdy ogród czy taras.

  • nasturcje

W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać różne kształty. Działają leczniczo i są niezwykle dekoracyjne, mogą także służyć do ozdabiania potraw. Nasiona nasturcji wysiewa się w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Nasiona kwiatów ozdobnych. Rośliny dwu- i wieloletnie

Nasiona roślin wieloletnich to świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy nie chcą sadzić nowych kwiatów każdego roku. Wybór jest ogromny, do najbardziej popularnych gatunków należą:

  • bratki

Znane i bardzo doceniane przez ogrodników bratki to rośliny dwuletnie o niedużych wymaganiach glebowych. Wdzięcznie i kolorowo prezentują się na grządkach, tarasach i balkonach.

  • lobelie

Roślina jednoroczna o malutkich kwiatach w różnych kolorach. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby, wdzięcznie prezentuje się w skrzyniach i donicach. Istotną jej cechą jest długi okres kwitnienia, bo aż od czerwca do października.

  • orliki

Kwiaty idealne na rabaty, doskonałe do obsadzania pojemników. Kwitną w lipcu i sierpniu. Nie są szczególnie wymagające i z łatwością przystosowują się do zmiennych warunków pogodowych.

Kiedy i jak wysiewać nasiona kwiatów wprost do gruntu?

Część gatunków kwiatów można wysiewać już od połowy marca, jednak większość wysiewa się w na przełomie kwietnia i w maju. Wszelkie zalecenia uprawowe znajdują się na torebce z nasionami i to nimi zawsze należy się kierować.

W pierwszej kolejności przygotowujemy wybrane miejsce: oczyszczamy z kamieni, chwastów i pozostałości roślinnych z poprzedniego sezonu, a następnie przekopujemy ziemię celem rozluźnienia jej struktury. Zaleca się również wymieszanie kompostu z glebą.

Nasiona wysiewamy na głębokość podaną na opakowaniu, zwykle jest to głębokość równa trzykrotnej wielkości nasion. Nasiona wysiewane wprost do gruntu potrzebują stałej wilgotności podłoża żeby wykiełkować, nie można zatem zapominać o regularnym podlewaniu delikatnym strumieniem wody.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Ile dotacji na ocieplenie domu? Dowiedz się więcej o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego.

Ile dotacji na ocieplenie domu? Dowiedz się więcej o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego.

Ocieplenie domu to inwestycja, która przynosi wiele korzyści i pozwala na