Dotacje do fotowoltaiki: Ile wynoszą i jak z nich skorzystać?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z inwestowania w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne. Dotacje do fotowoltaiki to szansa na przystępniejsze finansowanie tego rodzaju instalacji oraz przyczynienie się do ochrony środowiska. Wiedza na temat dostępnych programów wsparcia oraz kwot dotacji może okazać się kluczowa podczas podejmowania decyzji o inwestycji. W tym artykule przybliżymy, ile wynoszą dotacje do fotowoltaiki i jak można z nich skorzystać.

Jakie są główne źródła dotacji do fotowoltaiki?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto przyjrzeć się źródłom dotacji do fotowoltaiki. W Polsce dostępne są różne programy finansowe, dedykowane zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Ile wynosi dotacja do fotowoltaiki zależy od konkretnego programu. Do najbardziej znanych programów dla indywidualnych odbiorców zalicza się:

1. Program “Mój Prąd” – skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych,
2. Ogólnopolski program “Czyste Powietrze” – dla domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.

Natomiast przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie z:

1. Regionalnych programów, które tworzą i realizują samorządy województw,
2. Programów krajowych, np. dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ile wynosi dotacja do fotowoltaiki w ramach programów “Mój Prąd” i “Czyste Powietrze”?

Program “Mój Prąd” przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się wybudować mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp. Ile wynosi dotacja do fotowoltaiki w ramach tego programu? Może ona sięgnąć aż 5000 zł, co jest zwrotem 50% kosztów inwestycji.

W przypadku programu “Czyste Powietrze”, dotacje mają szerszy zakres. Umożliwiają finansowanie nie tylko inwestycji w OZE, ale także termomodernizacji budynków. W ramach tego programu, można otrzymać nawet 90% dofinansowania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

W obu programach kwota dofinansowania zależy od wielkości inwestycji, indywidualnych kosztów oraz regionu, w którym zamieszkuje osoba ubiegająca się o dotację.

Współpraca z partnerem finansowym – Bankiem Gospodarstwa Krajowego

Pomoc finansową dla przedsiębiorców oferuje również Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach programu “Prąd z dachu za kliknięcie” możliwe jest pozyskanie nawet 85% dofinansowania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania i relatywnie niskie oprocentowanie kredytu.

Jak ubiegać się o dotacje do fotowoltaiki?

Aby skorzystać z dotacji do fotowoltaiki, należy spełnić określone warunki, takie jak posiadanie nieruchomości, na której zostanie zainstalowana instalacja, czy zgodność instalacji z wymogami prawnymi. Procedura uzyskania dofinansowania opiera się na kilku kluczowych krokach.

1. Sprawdź, który program jest dla Ciebie dostępny – warto zapoznać się z ofertą na stronach internetowych instytucji zarządzających programami lub skontaktować się z lokalnym urzędem gminy.
2. Uzyskaj oferty od kilku wykonawców – warto porównać ceny i jakość oferowanych usług, zanim zdecydujesz się na konkretną firmę.
3. Wybierz wykonawcę i podpisz umowę na realizację inwestycji.
4. Zgłoś się do instytucji finansującej o dofinansowanie – instytucja sprawdzi złożoną dokumentację, a następnie podejmie decyzję o przyznaniu dotacji.
5. Realizuj instalację – po uzyskaniu dofinansowania i załatwieniu formalności można przystąpić do montażu paneli fotowoltaicznych.

Zyski z inwestycji w fotowoltaikę

Wykorzystując dotacje do fotowoltaiki, możemy znacznie obniżyć koszty inwestycji, a tym samym osiągając zdecydowanie szybszy zwrot inwestycji. Montaż paneli fotowoltaicznych przyczynia się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a tym samym wspiera dbanie o środowisko.

Warto więc rozważyć inwestycję w panele słoneczne, zwłaszcza działając aktywnie na polu ekologicznym, dbając o walory ekosystemu i oczekując nie tylko z korzyści finansowych, ale także długofalowych, dla przyszłych pokoleń.

Główne punkty wsparcia finansowego dla inwestycji w fotowoltaikę

Artykuł omawia różnorodne źródła dotacji do fotowoltaiki, dostosowane zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dotacje zebrane są w ramach takich programów, jak “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”, a także we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kwoty dofinansowania są różne – w ramach programu “Mój Prąd” można otrzymać do 5000 zł, czyli do 50% kosztów inwestycji, podczas gdy program “Czyste Powietrze” oferuje aż 90% dofinansowania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Dla przedsiębiorców istnieje opcja skorzystania z programu “Prąd z dachu za kliknięcie” oferowanego przez BGK, dającego nawet 85% dofinansowania. Artykuł szuka odpowiedzi na kluczowe pytanie: jakie są źródła finansowania i ile wynosi dotacja do fotowoltaiki? Ponadto, daje informacje na temat procedury ubiegania się o wsparcie oraz przedstawia korzyści płynące z inwestycji w panele słoneczne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Kiedy wymagany jest raport środowiskowy?

Kiedy wymagany jest raport środowiskowy?

Raport środowiskowy to ważny dokument, który ocenia potencjalny wpływ

Next
Ile wynosi dotacja na pompę ciepła: przewodnik po dostępnych środkach

Ile wynosi dotacja na pompę ciepła: przewodnik po dostępnych środkach

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne oraz oszczędne rozwiązania

You May Also Like