Czyste powietrze: Kto może złożyć wniosek i jak się ubiegać o dofinansowanie?

Czyste powietrze to jeden z kluczowych elementów zdrowego i komfortowego życia. Jeżeli zastanawiasz się, jak przyczynić się do minimalizacji zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia smogu, warto wiedzieć, że istnieje program “Czyste powietrze”. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynków i zastosowanie ekologicznych źródeł energii. W tym artykule dowiesz się, kto może złożyć wniosek oraz jak ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach programu.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Z programu “Czyste powietrze” mogą skorzystać różne osoby. Najważniejsze jednak jest to, aby spełnić pewne wymogi formalne oraz uczestник programu zamierzał zainstalować ekologiczne źródło energii lub przeprowadzić termomodernizację swojego budynku mieszkalnego.

Głównymi beneficjentami programu są:

1. Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych,
2. Wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają budynek mieszkalny,
3. Spółdzielnie mieszkaniowe, za pośrednictwem zarządców.

Wszystko to oznacza, że program dedykowany jest właścicielom domów jedno- lub wielorodzinnych oraz mieszkań, którzy planują inwestycje w zakresie poprawy efektywności energetycznej swojej nieruchomości.

Jakie inwestycje są objęte programem?

Program “Czyste powietrze” obejmuje szereg działań, które mają na celu podniesienie standardów energetycznych i ekologicznych budynków mieszkalnych, takich jak:

Termomodernizacja budynków, polegająca na ocieplaniu ścian zewnętrznych, poddaszy, dachów czy wymianie okien i drzwi,
Instalacja systemów ogrzewania opartych na odnawialnych źródłach energii (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, piece na biomasę),
Wymiana lub modernizacja źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz energooszczędne rozwiązania,
– Instalacja systemów wentylacji z odzyskiem ciepła,
– Adaptacja poddasza na cele mieszkalne ze spełnieniem warunków dotyczących izolacji termicznej.

Jak się ubiegać o dofinansowanie?

Jeżeli czujesz, że program “Czyste powietrze” jest skierowany do Ciebie i Twoich potrzeb, ubieganie się o dofinansowanie składa się z kilku następujących kroków:

1. Pozyskanie odpowiedniej dokumentacji – bieżące wytyczne i formularze można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
2. Przygotowanie audytu energetycznego dla budynku – dla tego zadania warto skorzystać z usług doświadczonego audytora energetycznego, który dokładnie przeanalizuje budynek i przedstawi możliwe scenariusze termomodernizacji.
3. Wypełnienie wniosku o dofinansowanie – warto dokładnie zapoznać się z wymaganymi informacjami oraz załącznikami i upewnić się, że wszystkie pola są prawidłowo wypełnione.
4. Złożenie wniosku własnoręcznie lub za pośrednictwem audytora energetycznego – należy się upewnić, że został on złożony we właściwym terminie oraz właściwym miejscu.
5. Po złożeniu wniosku nastąpi ocena formalna oraz merytoryczna wniosku przez WFOŚiGW – decyzja o przyznaniu dofinansowania zostanie przekazana w ciągu kilkunastu tygodni.

Warto pamiętać, że program ma charakter konkursowy, co sprawia, że będąc doświadczony i dobrze przygotowany można osiągnąć lepsze rezultaty. Jeżeli znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji i potrzebujesz pomocy,Nie krępuj się zwrócić do biura WFOŚiGW, gdzie znajdziesz fachowców.

Na koniec warto wspomnieć, że dofinansowanie jest bezzwrotne, gdy spełnione zostaną wszystkie wymagane warunki. Zachęcamy do skorzystania z możliwości finansowego wsparcia termomodernizacji budynków i inwestowania w ekologiczne źródła energii, by nie tylko dbać o własne zdrowie, ale także przyczyniać się do poprawy jakości powietrza w całym kraju!

Zakwalifikuj się do programu “Czyste powietrze” i wesprzyj ekologię!

W ramach programu “Czyste powietrze” osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe mają możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację lub instalację ekologicznych źródeł energii w swoich domach. Program obejmuje działania takie jak ocieplanie budynków, instalacja ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii czy wymiana źródeł ciepła na bardziej efektywne rozwiązania.

Aby ubiegać się o wsparcie finansowe, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację, wykonać audyt energetyczny, wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim terminie. WFOŚiGW dokona oceny wniosku, a decyzja o przyznaniu bezzwrotnego dofinansowania zostanie przekazana w ciągu kilku tygodni.

Skorzystaj z tej możliwości, zainwestuj w ekologię, popraw komfort mieszkania i przyczyn się do czystego powietrza w swoim otoczeniu!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Odkryj, jak dostać dofinansowanie na piec gazowy – Twój klucz do oszczędności i komfortu!

Odkryj, jak dostać dofinansowanie na piec gazowy – Twój klucz do oszczędności i komfortu!

Na pewno wszyscy marzymy o oszczędnościach oraz zwiększeniu komfortu życia

Next
Dofinansowanie do wymiany pieca: do kiedy można się ubiegać?

Dofinansowanie do wymiany pieca: do kiedy można się ubiegać?

Dofinansowanie do wymiany pieca to temat coraz bardziej popularny wśród

You May Also Like