Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki: krok po kroku

Zastanawiałeś się kiedyś, jak w prosty sposób zmniejszyć swoje rachunki za energię i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska? Z pewnością odpowiedź brzmi: tak! Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki. Zasiądź wygodnie i przygotuj się na zupełnie nowy sposób korzystania z energii w swoim domu czy firmie! Czas zapoznać się z korzyściami płynącymi z solarnego inwestowania – krok po kroku.

Zanim przejdziesz do wniosku – kilka słów o programach dofinansowania

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, to to, że możliwości dofinansowania fotowoltaiki są różne i zależą od tego, czy jesteś właścicielem domu czy przedsiębiorstwem. W Polsce, programy takie jak Prosument, *Program Moja Woda*, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz wiele innych oferują dofinansowanie dla osób pragnących zainstalować panele fotowoltaiczne. W związku z tym, warto przyjrzeć się tym programom, aby zrozumieć, jakie możliwości wsparcia finansowego są dostępne i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki.

1. Wspomniana wcześniej-Prosument – program dofinansowania dla właścicieli prywatnych domów

Program Prosument jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych i może obejmować nawet do 50% kosztów inwestycji. W programie tym dostępne są środki powiązane z różnych źródeł finansowania. Jak się zatem dowiedzieć, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Prosument? Otóż odpowiedź jest prosta: w lokalnych instytucjach, takich jak Urząd Miasta, Urząd Gminy lub Starostwo Powiatowe. Nie zapomnij także kontaktować się z lokalnymi samorządami, gdyż często mają one dodatkowe wsparcie finansowe dla takich inwestycji.

2. Program Moja Woda – dostępny dla prywatnych właścicieli domów i przedsiębiorstw

Program Moja Woda umożliwia uzyskanie dofinansowania na budowę systemów fotowoltaicznych, oczyszczalni ścieków oraz systemów retencji wodnej. W przeciwnieństwie do programu Prosument, stworzony jest zarówno dla właścicieli prywatnych domów, jak i przedsiębiorstw. Aby się dowiedzieć, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach tego programu, wystarczy odpowiedzieć na to pytanie: Która instytucja zarządza konkretnymi funduszami finansowymi? W przypadku tej inicjatywy, odpowiedż jest następująca: Wodne Ośrodki Doradcze (WOD). Warto także pamiętać, że wnioski można wysłać przez internet, co znacznie ułatwia cały proces.

3. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – środki dla dużych inwestycji

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub zamierzasz zainstalować duży system fotowoltaiczny, to NFOŚiGW może być właściwym miejscem, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki. Można to zrobić u dyrektora funduszu lub we właściwym oddziale regionalnym (tzw. Oddział Wojewódzki). Okresowe przetargi są również organizowane dla konkretnych branż, także warto być na bieżąco z oficjalną stroną NFOŚiGW.

4. Programy unijne – dużo możliwości dla przedsiębiorstw

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo i chciałbyś uzyskać dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych, warto skonsultować się z lokalnymi Centrami Obsługi Programów Unijnych lub z Regionalnymi Instytucjami Wsparcia Gospodarki Europejskiej. Programy takie jak *Dotacje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw*, działające w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, mogą być miejsce, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki.

Podsumowanie

Teraz, gdy zdobyłeś informacje na temat tego, gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki, pozostaje tylko jedno – działanie! Wspólnie z innymi osobami korzystającymi z energii słonecznej, możemy przyczynić się do ochrony środowiska oraz cieszyć się korzyściami ekonomicznymi wynikającymi z naszych inwestycji.

Ścieżki uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę – kluczowe informacje

W artykule omówiliśmy szerokie spektrum możliwości pozyskania środków na instalację paneli fotowoltaicznych. Zwróciliśmy uwagę na to, że można zaaplikować o wsparcie finansowe w różnych programach:

1. W programie Prosument, dedykowanym właścicielom prywatnych domów, wnioski należy składać w Urzędzie Miasta, Gminy lub Starostwie Powiatowym.

2. W Programie Moja Woda dostępnym zarówno dla właścicieli prywatnych domów, jak i przedsiębiorców, można złożyć wniosek za pomocą Wodnych Ośrodków Doradczych (WOD).

3. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), gdzie przedsiębiorcy i osoby inwestujące w duże systemy fotowoltaiczne powinni składać wnioski u dyrektora funduszu lub we właściwym
Oddziale Wojewódzkim.

4. W uniwersalnych programach, które skupiają się na wspieraniu przedsiębiorstw, warto zwrócić się do lokalnych Centrów Obsługi Programów Unijnych lub Regionalnych Instytucji Wsparcia Gospodarki Europejskiej.

Każda z tych opcji oferuje konkretne możliwości dla różnych grup interesariuszy, dlatego warto zbadać je dokładniej w kontekście własnych potrzeb. Pozyskanie dofinansowania na fotowoltaikę może przyczynić się do ochrony środowiska oraz poprawy ekonomicznej sytuacji wnioskodawców.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła? Poradnik krok po kroku

Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła? Poradnik krok po kroku

Pomyśl o ekologicznym rozwiązaniu, które obniża opłaty energetyczne i

Next
Czy jest dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych? Poznaj możliwości zdobycia wsparcia finansowego!

Czy jest dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych? Poznaj możliwości zdobycia wsparcia finansowego!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli

You May Also Like